Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Stezky dědictví – Muzeum pod širým nebem

Expozice muzea nazvaná „Litomyšl – město kultury a vzdělanosti“ prezentuje stovky zajímavých událostí, příběhů i osobností. Návštěvník se zde seznámí s určitým fenoménem, a pokud jej zaujme, může si odnést tištěný materiál, drobného průvodce, který mu umožní pokračovat v poznávání daného jevu v exteriéru. Muzeum se tak stává výchozím bodem naučných pěších procházek a námětem výletů na kole či automobilem.
Stezky dědictví představují spíše méně známá, ale zajímavá témata, která zpravidla unikají pozornosti běžných turistických materiálů.

V současné době jsou v pokladně muzea k dispozici tři průvodci. Cena 10 Kč.

Litomyšlské motocyklové závody

Ve své době proslulé motocyklové závody se v Litomyšli a okolí jezdily v letech 1947–1977. Dozvíte se mnoho z dějin těchto závodů a také si můžete projet původní závodní tratě.
info: určeno pro motoristy a cyklisty, délka 20 km

Židé v Litomyšli

Stezka vám představí dějiny židovských obyvatel města a provede vás po místních židovských památkách. K těm známějším náleží např. židovský hřbitov, mezi méně známé pak původní modlitebna či tovární budovy a měšťanské domy.
info: určeno pro cyklisty a pěší (včetně kočárků), délka 4,5 km

Nedošínský háj

Dnešní přírodní památka na okraji Litomyšle na ploše přes 30 ha má zajímavou historii sahající až do středověku. Největšímu věhlasu se Nedošínský háj těšil v 19. století, kdy byl hojně navštěvovaným výletním místem. Odehrávaly se tu také studentské majálesy, o nichž píše Alois Jirásek ve své Filosofské historii. Dozvíte se, kde stála řada romantických staveb, např. lázně, hostinec, taneční pavilon či letohrádek Valdštejnů.
info: určeno pro cyklisty a pěší (včetně kočárků), délka 2 km

Knihtisk v Litomyšli

Malý průvodce včetně mapy nabízí příjemnou procházku po místech spjatých s tiskařskou tradicí v Litomyšli, která trvá kontinuálně více než 500 let. Poskytuje informace o sídlech tiskáren, o jejich produkci i zajímavých dějinách.
info: určeno pro cyklisty a pěší (včetně kočárků), délka 1 km

Po stopách Pernštejnů a renesance v Litomyšli

Stezka vám představí rod Pernštejnů, budovatelů známého litomyšlského zámku zapsaného jako památka UNESCO, a provede vás po dalších renesančních památkách v Litomyšli. Vedle zámku je to například zámecký pivovar, dům U Rytířů a řada drobnějších staveb či architektonických prvků ve městě.
info: určeno pro cyklisty a pěší (včetně kočárků), délka 1 km

Na špacír Litomyšlí s Portmanem a Váchalem

Malíř a spisovatel Josef Váchal zajížděl do Litomyšle v první polovině 20. let 20. století. Svůj čas zde trávil nejen prací na unikátní výmalbě interiéru domu Josefa Portmana, dnešního Portmonea - můžete vyrazit na špacír s Josefem Portmanem a Josefem Váchalem. Stezka vás provede místy, kudy spolu tito přátelů chodili, tvořili, pracovali a kde se bavili.
info: určeno pro cyklisty a pěší (včetně kočárků), délka 1,5 km

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook