Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Kalendář výstav na rok 2024


HLAVNÍ BUDOVA MUZEA


Litomyšl na fotografiích Miroslava Škrdly – léta 1970–1975

28. září 2023 – 18. únor 2024

Pana Miroslava Škrdlu (1923-2016) znal snad každý Litomyšlan. Pedagog, příznivec historie a člen mnoha místních spolků proslul jako neúnavný fotograf veškerého dění ve městě. Jeho fotografická pozůstalost uložená v muzeu obsahuje desítky tisíc snímků. Výběrově ji představujeme veřejnosti na každoroční výstavě. V letošním roce to budou snímky z první poloviny 70. let 20. století.Krása nostalgie
Historické kočárky, hračky a dobová móda ze sbírek Renáty Glänznerové

5. prosinec 2023 – 3. březen 2024

Výstava přenese návštěvníky do světa kočárků, dětí, nadýchaných peřinek a povijanů. Doby dávno minulé na vás dýchnou i díky ukázkám dobových oděvů a doplňků, i množstvím zajímavých dobových fotografií. Na prvním pohled by se mohlo zdát, že výstava je určena především malým a velkým návštěvnicím, nudit se však nebudou ani pánové, které určitě zaujmou kočárky inspirované automobily. Kočárky sběratelky Renáty Glänznerové budou doplněny hračkami se sbírek muzea. Přijďte zavzpomínat na staré časy.Bedřich Smetana a Litomyšl

3. březen – 15. září 2024

Výstava představí vztah Bedřicha Smetany k Litomyšli a postupné upevňování smetanovských tradic v jeho rodišti (připomínky narozenin, výstavy, pamětní desky, hudební slavnosti), které nakonec v roce 1950 vyústily v založení každoročního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Ten je po Pražském jaru druhou nejstarší a dnes i druhou největší hudební akcí v České republice s velkým renomé mezi našimi i zahraničními umělci.Posílám Vám pozdrav…
Pohlednice Litomyšle z let 1894–1950

17. březen - 26. květen 2024

Výstava představí zdejší rozsáhlou produkci pohlednic a také jejich vydavatele od konce 19. století. Nejčastějšími náměty pohlednic jsou vyobrazení města a jeho staveb. Pozdravy z Litomyšle názorně ukazují proměnu známých míst v běhu času a jsou dodnes předmětem sběratelské vášně nejen litomyšlských filokartistů. Výstava se koná u příležitosti vydání obsáhlého katalogu pohlednic města Litomyšle.České korunovační klenoty na dosah
Osudy 22 korunovaných panovníků

1. červen – 1. září 2024

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Výstava představí jejich mistrovské repliky a také kopie Řádu zlatého rouna, Longinova kopí, slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další. Výstava je pořádána ve spolupráci se společností Putovní výstavy CZ.Piaristé v Litomyšli

3. listopad 2024 – 27. duben 2025

Reprezentativní výstava představí dějiny a působení řádu piaristů v Litomyšli od jejich příchodu v roce 1640 do likvidace piaristické koleje v roce 1950, kdy byl její poslední rektor František Ambrož Stříteský odsouzen komunistickou justicí za velezradu. Vznikne ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl a Státním okresním archivem Svitavy se sídlem v Litomyšli.
Záštitu nad výstavou převzal Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje.Zábaviště pro sviště

28. září 2024 – 5. leden 2025

Nejde o klasickou výstavu, je to spíš neobyčejná interaktivní herna pro děti. Zábaviště je plné obrázků Venduly Hegerové, které vystoupily z knížek a oživily nejeden herní koutek. Zabaví se zde každé dítě – malý sportovec, zpěváček, detektiv, herec, počtář, přemýšlivec, hudebník i výtvarník! Herna, kde na děti čeká chytrá zábava!
PORTMONEUM – MUSEUM JOSEFA VÁCHALA


100 let od domalování Portmonea a vydání Krvavého románu Josefem Váchalem

28. březen – 26. květen 2024

Malé připomenutí událostí roku 1924, kdy byly Josefem Váchalem dokončeny malby kabinetů sbírek v Portmanově domě a vydán Krvavý román, dnes ikonické dílo. V sobotu 11. květen ve 14 hodin bude slavnostně veřejnosti představeno umělecké dílo, které má volně navázat na Váchalovu výmalbu Portmonea vzniklou před 100 lety. Autory malby jsou Vanda Kováříková a Lukáš Kalivoda.
Záštitu nad výstavou převzal Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje.


Když se i muži červenají

7. červen – 29. září 2024

Výstava pěkná, bez hany, pro mládence, pro panny! Objevte erotiku počátku 20. století, kdy byly oblíbené lechtivé fotografie, návštěvy šantánů, ale i vydávání erotických bibliofilií a exlibris. Josef Váchal a jeho přátelé ani v tomto tématu nestáli opodál a aktivně se do erotického dění svojí tvorbou zapojili. Výstava je přístupná jen pro dospělé.
PUTOVNÍ VÝSTAVY LITOMYŠLSKÉHO MUZEA


Retrogaming

Putovní interaktivní výstava o historii výpočetní techniky a o počátcích počítačových her. Součástí výstavy je velká herna s historickými počítači a s emulátory běžícími na moderních strojích. V roce 2024 bude instalována v těchto muzeích:
28. leden - 28. duben 2024 - Muzeum regionu Valašsko (Vsetín)
7. červen - 1. září 2024 - Městské muzeum ve Dvoře Králové nad LabemČtení pod lavici
Časopisy pro děti a mládež od počátků po rozpad Československa

Putovní interaktivní výstava se spoustou her, zajímavostí a ukázek komiksů. V roce 2024 bude instalována v těchto muzeích:
26. říjen 2023 - 25. únor 2024 - Muzeum regionu BoskovickaZmatené peníze

Interaktivní numizmatická výstava o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace, poukázky ze zajateckých táborů apod.) a o tématech na tehdejších platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých kuriozitách... V roce 2024 bude instalována v těchto muzeích:
19. říjen 2023 - 20. leden 2024 - Vlastivědné muzeum ve SlanémKrvavý román Josefa Váchala

Putovní výstava litomyšlského muzea prezentující nejslavnější dílo Josefa Váchala. Představuje autora, jeho sbírku kolportážních románů, ale také to, co krvavé romány jsou a co se odehrává v románu Josefa Váchala. Součástí výstavy je i faksimile Váchalova Krvavého románu a panel prezentující Portmoneum ve spojitosti s Váchalem. V roce 2024 bude instalována v těchto muzeích:
3. leden - 29. únor - Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
8. leden - 28. červen - Bavorská státní knihovna, Mnichov (Německo) – německá verze
1. květen - 30. červen - Městská knihovna Písek
5 červenec - 6. říjen - Husitské muzeum v Táboře — Stará táborská radnice
pol. října - prosinec - Czechtourism, Bratislava (Slovensko)

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook