Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Rekonstrukce muzea, cena Gloria musaealis
a další ocenění

Revitalizace historické budovy litomyšlského muzea se uskutečnila v letech 2012–2014 dle projektu předního českého architekta Josefa Pleskota. Původní barokní stavba piaristický škol z počátku 18. století se rozšířila o integrovaný vstupní objekt a suterénní přístavbu, v budově vznikly nové výstavní a společenské prostory s kavárnou a dostatečné zázemí pro různé prezentační a vzdělávací aktivity. Muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v červenci 2014, a to včetně nové stálé expozice Litomyšl – město kultury a vzdělanosti a unikátních archeologicky odkrytých pozůstatků tzv. horního města in situ. Smyslem celé revitalizace bylo více otevřít muzeum veřejnosti, vytvořit zázemí moderní muzejní instituce, která poskytuje komplexní služby. Muzeum se stalo místem poučení, relaxace a zábavy, místem, v němž je příjemné pobývat.

Investorem projektu byl Pardubický kraj, zřizovatel muzea. Celkové náklady činily 85 897 282 Kč, z toho dotace Evropské unie (ROP Severovýchod) 79 454 985,38 Kč. Autorem návrhu revitalizace byl Ing. arch. Josef Pleskot, AP ateliér Praha, generálním dodavatelem stavby firma PKS stavby, a.s. Žďár na Sázavou.

Projekt revitalizace muzea se umístil na prvním místě v národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2014 v kategorii Muzejní počin roku.

Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. Soutěž si klade za cíl upozornit veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví – při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování muzejních sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů i lokalit našeho kulturního dědictví. Více o soutěži a jejích výsledcích zde.


Další ocenění

Muzeum zvítězilo v soutěži Stavba roku Pardubického kraje 2015 v kategorii Obnova nemovitých kulturních památek. Podle slov předsedy poroty a prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka získalo muzeum ocenění zejména za to, "jak si architekt Josef Pleskot poradil s nečekanými archeologickými nálezy pod budovou muzea a jak zakomponoval původní středověké cesty do jeho současné podoby". Stavba roku má také cenu veřejnosti, která pro vybranou stavbu napříč kategoriemi může hlasovat na internetu. Z celkového počtu 23 přihlášených staveb se muzeum umístilo na třetím místě. Více o Stavbě roku Pardubického kraje zde.

Muzejní expozice se dostala mezi šest nominovaných na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii prezentace hodnot. "Instalací nové muzejní expozice začal objekt opět sloužit svému účelu, navíc se povedlo ukázkově propojit archeologické nálezy s moderně pojatou instalací uměleckých předmětů. Muzeum tak odkaz předků prezentuje široké veřejnosti s velkou noblesou a navíc srozumitelnou formou," jak zní ve zdůvodnění nominace, kterou provedlo územní odborné pracoviště NPÚ v Pardubicích. Více o Ceně Patrimonium pro futuro zde.

Revitalizace muzea spolu s další realizací architekta Josefa Pleskota - úpravami předzámčí a veřejného prostoru před muzeem – se v roce 2016 dostala do finále České ceny za architekturu.
Oba projekty jako celek byly s dalšími 474 počiny realizovanými na území České republiky v posledních pěti letech přihlášeny do soutěže o Českou cenu za architekturu. Litomyšlské stavby Josefa Pleskota si v silné konkurenci vedly výborně. Mezinárodní porota je nejprve zařadila mezi 63 nominovaných děl a posléze i mezi 8 finalistů. Ocenila zejména způsob, jakým se architekt vyrovnal s významnými archeologickými nálezy, které vedly ke změně projektu a zásadně ovlivnily výslednou podobu suterénní přístavby muzea i veřejné prostranství. Více o soutěži a jejích výsledcích zde.

Suterénní přístavba
Nový vstupní objekt
Sluneční terasy
Interiér
TV reportáže z průběhu rekonstrukce muzea


25. 7. 2012 (CMS TV)
Muzeum se vyklízí, poprvé v historii

10. 10. 2012 (CMS TV)
Začala rekonstrukce Regionálního muzea v Litomyšli

18. 1. 2013 (CMS TV)
V Litomyšli vykopali 500 let starou historii

22. 1. 2013 (Česká televize)
Litomyšlské muzeum odkrylo středověké sklepy

3. 2. 2013 (CMS TV)
Muzeum ustoupí požadavkům památkářů a archeologů

23. 7. 2013 (CMS TV)
Regionální muzeum prožívá zásadní rekonstrukci

8. 2. 2014 (CMS TV)
Rekonstrukce Regionálního muzea v Litomyšli, únor 2014

19. 7. 2014 (Česká televize)
Litomyšl se pyšní opraveným muzeem

20. 7. 2014 (CMS TV)
Regionální muzeum v Litomyšli otevřelo po rekonstrukci

29. 7. 2014 (CMS TV)
Zahajovací krátkodobé výstavy po otevření muzea - Fenomén Boštík a Retrogaming


22. 8. 2014 (CMS TV)
Nová stálá expozice "Litomyšl – město kultury a vzdělanosti" - Nejstarší fotoaparát v ČR, Jiráskův doutník a malířovo pyžamo.

28. 5. 2015 (CMS TV)
Muzejní počin roku 2014 je z Litomyšle a léto bude s Merkurem

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook