Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava MERKUR legendární stavebnice

18. 9. 2011 - 27. 11. 2011

„Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal.“ říká autor výstavy pan Jiří Mládek. Jiří Mládek, který stavebnici Merkur zasvětil předchozích třicet let svého života, nám při prohlídce výstavy umožňuje obdivovat celou řadu sestavených modelů - např. Eiffelovu věž, obrovské ruské kolo, merkurovský vláček s kolejištěm, lodě, auta, rypadla, dokonce i věrné modely známých staveb. Prezentována bude také celá historie stavebnice, dobové fotografie, prospekty a plány. Součástí výstavy bude velká herna pro děti i dospělé, kde si návštěvníci budou moci vybrat z dvaceti stavebnic a sami si sestavit merkurovský model podle svých představ.

„Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal.“ říká autor výstavy pan Jiří Mládek. Každý z nás se bezpochyby v dětství s touto stavebnicí seznámil a naše výstava dokazuje, že Merkur přežil celá desetiletí, je nadčasový.
Jiří Mládek, který stavebnici Merkur zasvětil předchozích třicet let svého života, nám při prohlídce výstavy umožňuje obdivovat celou řadu sestavených modelů - např. Eiffelovu věž, obrovské ruské kolo, merkurovský vláček s kolejištěm, lodě, auta, rypadla, dokonce i věrné modely známých staveb. Prezentována bude také celá historie stavebnice, dobové fotografie, prospekty a plány.


Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 17. září ve 14.00 hodin.


K historii stavebnice MERKUR:
Vznikla v Polici nad Metují roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor, nechal si patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice pod názvem Inventor. Původně byly kovové díly navzájem spojovány háčky, v roce 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval až dodnes. Části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka – Merkur, pod kterou byla prodávána. První řada stavebnic zaujímala rozpětí od č. 1 do č. 3. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století se řada rozrostla až po velkou stavebnici č. 7. V té době vznikla dnes už zapomenutá stavebnice budov METROPOL a doplňující stavebnice POPULAR, kde byly použité zcela nové dílce. V roce 1933 se začala vyrábět stavebnice s možností stavby některých elektrických modelů MERKUR ELEKTRUS. Vývoj pokračoval až do počátku druhé světové války již jen drobnými úpravami krabic, návodů a součástek. Po válce v roce 1947 byla výroba obnovena. Od 60. let byla stavebnice Merkur Kovopodnikem Broumov exportována přes Pragoexport do celé Evropy. Po revoluci v roce 1989 dochází k privatizaci. Bývalými zaměstnanci byla založena firma Komeb. Ta nějaký čas pokračovala ve výrobě stavebnic, ale v roce 1993 skončila. Další kapitolou historie firmy Merkur se stal vstup Ing. Jaromíra Kříže. Začal podnikat v kovovýrobě v objektu, který získal restitucí po svém dědovi. Po zdlouhavých jednáních se mu podařilo odkoupit stroje z likvidované firmy a během tří let výrobu v Polici nad Metují plně obnovit.

Merkurovská herna:
Součástí výstavy bude velká herna pro děti i dospělé, kde si návštěvníci budou moci vybrat z dvaceti stavebnic a sami si sestavit merkurovský model podle svých představ.


Prohlídka výstavy a návštěva herny pro školy a skupiny:
Skupiny (10 osob a více), které mají zájem si přijít pohrát, sestavit si merkurovský model či se něco více dovědět o historii stavebnice, prosíme objednat předem. V pracovní dny s lektorem v časech od 8.00, 9.30, 11.00 a 13.00 hodin, o víkendu kdykoli.
Rezervace prohlídek u průvodců na čísle: 461 615 287 nebo na email: info@rml.cz, kmoskova@rml.cz.


Výstava je pořádána
v rámci akce Hrajeme si v Litomyšli

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook