Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Soutěž na vytvoření dočasného díla k výročí 100 let od dokončení výmalby Portmonea – Musea Josefa Váchala v Litomyšli

12. 10. 2023 - 10. 12. 2023

V roce 1924 dnes slavný malíř, grafik, mystik a spisovatel Josef Váchal (1884–1969) dokončil práce na výmalbě kabinetů sbírek litomyšlského sběratele Josefa Portmana (1893–1968).

Portman Mistra do svého domku na Záhradí pozval poprvé v roce 1920. Josef Váchal pak příležitostně zajížděl do Litomyšle vždy na několik dní až týdnů a pracoval na nástěnných malbách. Z deníků víme, že se věnoval nejen práci, ale i vycházkám po městě a okolí, fotografování, návštěvě místních pohostinství a okusil i péči místního zubaře.

V červnu 1924 Váchal svou práci v Portmanově domku ukončil. Výsledkem byly dvě vymalované místnosti, doplněné vyřezávaným a malovaným nábytkem. Je to doslova orbis pictus Váchalovy duše – výjevy obsahují vše, čím Josef Váchal tehdy žil, o co se zajímal, co měl rád. Dnes je jeho dílo nejen kulturní památkou, ale unikátní expozicí otevřenou veřejnosti.

U příležitosti stého výročí od dokončení výmalby se provozovatel Portmonea, Regionální muzeum v Litomyšli, rozhodlo oslavit toto jubileum trochu netradičně, a sice dát šanci současným umělcům, aby s dílem Josefa Váchala vešli v dialog. Město Litomyšl dalo k dispozici zadní průčelí jídelny, která na bývalé Portmanově zahradě vyrostla v 80. letech 20. století. Právě její fasáda je totiž dominantní při návštěvě zahrady Váchalova muzea. Umělci tak mají možnost tuto stěnu vyzdobit a na Váchalovu tvorbu navázat, posunout ji nebo konfrontovat s novým pojetím výzdoby prostoru. Uzávěrka umělecké soutěže na vytvoření dočasného díla je 10. prosince 2023. Nové dílo by mělo vzniknut na jaře roku 2024 a 11. května 2024 bude slavnostně odhaleno a představeno veřejnosti. Zadání soutěže najdou zájemci na stránce https://portmoneum.cz/vystavy-a-akce/soutez-na-vytvoreni-docasneho-dila-k-vyroci-100-let-od-dokonceni-vymalby-portmonea---musea-josefa-vachala-v-litomysli.

 

   

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook