Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Rodný byt Bedřicha Smetany se po rekonstrukci otevírá veřejnosti

9. 6. 2024

Rodný byt Bedřicha Smetany se nachází v přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru v Litomyšli. Pivovar si v roce 1823 pronajal od zdejší vrchnosti Bedřichův otec a s celou rodinou se nastěhoval do jeho služebního bytu.

Smetanovi si Litomyšl velmi oblíbili, přátelili se s místními měšťany, dobré vztahy měli i s majitelem zámku Antonínem z Valdštejna a s panskými úředníky. Dne 2. března 1824 se jim v jejich bytě narodil toužebně očekávaný syn Bedřich. Ve čtyřech letech se začal učit hrát na housle a později na klavír, v šesti letech složil své první skladbičky a také poprvé veřejně účinkoval jako klavírista na akademii litomyšlských filozofů. V roce 1831 se Smetanovi odstěhovali do Jindřichova Hradce.

Poprvé mohla veřejnost do Mistrovy rodné světnice nahlédnout v červnu 1912. Následně se tak stalo v roce 1924, kdy organizátoři oslav 100. výročí skladatelova narození vyjednali se správou litomyšlského panství dlouhodobé zpřístupnění ložnice a komory, zatímco druhá část bytu (velký pokoj a kancelář) nadále sloužila potřebám pivovaru. Místnosti zůstaly takřka prázdné, bylo zde umístěno pouze mramorové poprsí Bedřicha Smetany a pamětní deska z roku 1880.

Celý byt Smetanových byl otevřen v roce 1949. Jeho instalaci provedlo Muzeum Bedřicha Smetany v Praze. Interiér vybavený dobovým nábytkem měl navodit atmosféru skladatelova dětství. V obývacím pokoji stál klavír, na který Smetana hrával na zámku. Další expozice vznikly v letech 1959, 1974 a poslední roku 1996. Současná, šestá expozice bude otevřena po generální rekonstrukci bytu v červnu 2024 u příležitosti 200. výročí skladatelova narození.

Nová expozice se nachází v autentickém prostředí bytu rodiny Smetanových. Interiérová instalace dobového domácího prostředí propojená s multimediální prezentací návštěvníky seznámí s životními osudy i nejvýznamnějšími díly světově proslulého skladatele.

Expozice je členěna na dvě hlavní části. První z nich tvoří „hudební salón“, který nabízí hudebně-vizuální zážitek. V animovaném filmu jsou koncentrovaně představena Smetanova vrcholná díla. Můžete se zde posadit a v klidu vnímat autorské multimediální dílo – obraz promítaný na zdi kolem sebe i prostor zaplněný kvalitní hudbou. Druhá část bytu poskytuje zážitek autentického dobového domácího prostředí. Ložnice – právě zde se Bedřich Smetana narodil – i přilehlá prostora jsou vybaveny historickým nábytkem z období biedermeieru. Mezi exponáty nechybí předměty dotýkané Smetanovými. Vystaven je mimo jiné střelecký terč, který nechal v roce 1824 vymalovat skladatelův otec František, když zvítězil v místní střelecké soutěži. Z majetku Bedřicha Smetany je zde jeho psací stůl, který užíval posledních dvacet let života a komponoval u něj své skladby. V ložnici si můžete poslechnout životní příběh Bedřicha Smetany vyprávěný hlasem sedmiletého chlapce.

Autorem rekonstrukce bytu a ideovým tvůrcem námětu nové expozice je brněnský architekt Petr Všetečka. Na tvorbě expozice se podílelo Regionální muzeum v Litomyšli, Národní muzeum a řada historiků, umělců a kreativců. Rekonstrukci včetně nové stálé expozice realizovalo město Litomyšl, které je vlastníkem objektu Zámeckého pivovaru, s finanční podporou Evropské unie. „Jsme velmi rádi, že se tento významný objekt podařilo zrekonstruovat v roce 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Otevření Rodného bytu spolu s Národním festivalem Smetanova Litomyšl jsou tak pomyslným vrcholem národních oslav výročí skladatelova narození, které si připomínáme po celý rok řadou akcí sdružených v projektu Smetana 200,“ říká starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Expozici bude nadále provozovat Regionální muzeum v Litomyšli. Rodný byt Bedřicha Smetany bude zpřístupněn pro předem objednané návštěvníky v neděli 9. června, všem zájemcům pak od úterý 11. června (více informací najdete od 1. června na www.rbbs.cz).

Nejstarší pamětní deska byla Smetanovi odhalena v Litomyšli za jeho osobní přítomnosti při slavnosti v roce 1880.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook