Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Posílám Vám pozdrav
Litomyšl na starých pohlednicích (1894–1950)

17. 3. 2024 - 26. 5. 2024

Výstava zachycuje pestrou produkci litomyšlských pohlednic v 19. a 20. století. Neopomíjí ani historii jejich vydavatelů – místních knihkupců, tiskařů a fotografů. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si desítky originálů a zvětšené reprodukce těch nejzajímavějších pohlednic.

Seznámí se mj. s reklamní funkcí dopisnic, kterou hojně využívaly litomyšlské podniky i drobní řemeslníci a obchodníci již od dob prvních korespondenčních lístků.

K vidění je také originální album obrázků z Litomyšle od pražského umělce Hanuše Svačiny, které vydalo Veselíkovo knihkupectví poprvé v roce 1888. Výstava představí i další výtvarná zobrazení starobylé Litomyšle, která se stala předlohami pro série uměleckých pohlednic. V záplavě litomyšlských pohlednic si jistě každý návštěvník najde svou „srdeční záležitost“.

 

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 16. března 2024 ve 14 hodin.

Na vernisáži bude představen katalog autorů Maxe Olšana a Petra Jandíka s názvem Litomyšl na starých pohlednicích.

 

Doprovodný program – komentované prohlídky pro školy

Autorka výstavy seznámí žáky a studenty s historickým vývojem pohlednic a jejich vydavateli z řad místních knihkupců, papírníků a tiskáren. Výstava představuje také různé tiskařské techniky používané při výrobě pohlednic a velký prostor dostávají litomyšlští malíři a jejich díla na dopisnicích. Prohlídka výstavy je zakončena výrobou skládací pohlednice s motivem pošťáka.

Na prohlídku je možné se objednat po dobu trvání výstavy.

Kontakt: voparilova@rml.cz, tel. 461 615 161.

Vstupné: 40 Kč /osobu.

Desítky litomyšlských pohlednic vznikly v nakladatelství Veroniky Lánové Potomci rodu Veselíkových na vernisáži výstavy Ručně malované předlohy uměleckých pohlednic Josefa Friedricha vydaných knihkupectvím J.R.Veselíka

Sběratelé Lenka Backová a Max Olšan, autor publikace Litomyšl na starých pohlednicích

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook