Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Mechanické betlémy

28. 11. 2022 - 8. 1. 2023

Vánoční výstava mechanických betlémů představuje unikátní pohyblivý a ozvučený Dětenický betlém a betlémy ze soukromé sbírky Martina a Jakuba Sochorových.

Nejstarší část Dětenického betléma, která vznikla přibližně v polovině 19. století, uchvátila malého Čeňka (Vincence) Novotného (1845–1928) natolik, že jej v dospělosti nejen rozšířil, ale také rozpohyboval. Po druhé světové válce se betlém ztratil. Znovuobjeven byl v žalostném stavu, který si vyžádal odbornou pomoc. Na záchraně se pak kromě Vojtěcha Jonáše a Kláry Řezáčové v letech 2012–2018 podíleli také studenti a pedagogové Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. K obnově přispěla veřejná sbírka, k níž se během výstavy můžete připojit i vy. Na výstavě je prezentován průběh záchrany a obnovy betléma. Dlouhodobě je betlém k vidění v Památníku Foersterova rodu v Osenicích u Mladé Boleslavi.

Druhá část výstavy je věnována soukromé rodinné sbírce betlémů Martina a Jakuba Sochorových. Sbírání a výroba betlémů mají v jejich rodině dlouholetou tradici. Jakubův děda Bohuslav Sochor ze Dvora Králové nad Labem je sbíral celý život a vytvořil kolekci několika desítek kusů. Martin a Jakub Sochorovi na tuto tradici navázali a zároveň ji rozšířili o prezentační činnost v podobě komentovaných prohlídek a výstav.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční první adventní neděli 27. listopadu ve 14 hodin.

 

Součástí výstavy je doprovodný program v rámci adventních nedělí v muzeu:

 

Komentovaná prohlídka – 11. prosince 2022 ve 13 hodin

Martin a Jakub Sochorovi seznámí návštěvníky se svojí sbírkou betlémů.

 

Beseda o Dětenickém betlému – 18. prosince 2022 ve 14 hodin

Znovuobnovení Dětenického betléma představí pravnuk Vincence Novotného Jan Volák, předseda spolku Dětenický betlém, z. s., a restaurátoři, kteří se podíleli na jeho záchraně.

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook