Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Litomyšlští Židé našima očima

2. 12. 2022 - 8. 1. 2023

Dne 2. prosince uplyne už 80 let od doby, kdy Litomyšl museli opustit místní židovští obyvatelé. Po odjezdu do Pardubic byli transportování do koncentračního tábora Terezín a později dál do vyhlazovacích táborů. Ze 103 obyvatel jich holocaust přežilo jen 14.

Výstava je věnována historii, životům litomyšlských Židů i památkám, které po nich zbyly. Není to jen hřbitov a dnes zbouraná synagoga, dochovaly se také některé další předměty a dokumenty a hlavně pak vybavení ze synagogy. Návštěvníci mohou vidět doplňky Tóry – pláštík, korunu, ukazovátko, štít a nástavce na Tóru, vypůjčené ze Židovského muzea v Praze, které se po 80 letech poprvé vrací do Litomyšle. Zvláště cenným exponátem je samotná Tóra, se kterou přijede rabín Bryan Zive z Kongregace Shir Ha-Ma'a lot z Irvine v Kalifornii (USA). České Tóry byly totiž státem prodány v roce 1964 do Londýna, kde pro ně vznikla nadace Memorial Scroll Trust a ta je půjčuje kongregacím po celém světě. Dlouhá léta jsme všichni žili v přesvědčení, že Tóra v Irvine je jednou z litomyšlských. Příběh se nám však nakonec trochu zamotal. Jak, to se také dozvíte na výstavě. Vzhledem k omezené délce pobytu americké návštěvy uvidí návštěvníci tuto Tóru jen na vernisáži 1. prosince a pak do neděle 4. prosince 2022. Poté ji nahradí Tóra z Poličky, rovněž spojená s židovskou obcí v Litomyšli.

Výstava je pořádána pod záštitou Roberta Řeháka, zvláštního zmocněnce pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Ministerstva zahraničních věcí ČR, a Daniela Brýdla, starosty města Litomyšle.

Výstava je součástí řady akcí připomínajících 80. výročí deportace Židů z Litomyšle, více na www.litomysl.cz.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1. 12. 2022 od 17 hodin.

 

Komentované prohlídky pro školy se mohou objednávat na emailu klimesova@rml.cz. K prohlídce lze využít připravené pracovní listy.

 

Komentované prohlídky pro veřejnost bez nutnosti předchozího objednání:

pátek 2. 12. 2022, po celý den (9–12, 13–17 hodin)

čtvrtek 8. 12. 2022 od 15 hodin

sobota 17. 12. 2022 od 14 hodin

sobota 7. 1. 2023 od 14 hodin

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook