Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Litomyšl na starých pohlednicích

16. 3. 2024

Regionální muzeum v Litomyšli vydává obsáhlý katalog nazvaný Litomyšl na starých pohlednicích. Jejím hlavním autorem je Max Olšan, který pohlednice nejen sbírá, ale zároveň shromažďuje in-formace o jejich původu a výpovědní hodnotě pro regionální historii. Druhým autorem je Petr Jandík, sběratel a pamětník dějinných událostí, které utvářely Litomyšl 20. století.

V publikaci je reprodukováno celkem 1316 pohlednic Litomyšle z období 1894–1950, které jsou výběrem zaměřeným především na místopisnou produkci. Čtenáři z řad sběratelů jistě ocení, že téměř u žádné pohlednice nechybí popis místních reálií, datace, dostupné vydavatelské údaje, tiskařská technika a majitel originálu.

Úvod publikace tvoří kapitola věnovaná litomyšlským vydavatelům pohlednic – Veselíkovu i Faltysovu knihkupectví, tiskárnám Augusta, Dmych nebo Dostál a profesionálním i amatérským fotografům z řad litomyšlských občanů. V závěru katalogu pak najdete stručné medailonky všech sběratelů, kteří se podíleli na vzniku této publikace.

V muzeu zároveň od 17. března do 26. května probíhá výstava s názvem Posílám Vám pozdrav, od jejíhož zahájení bude možné v recepci muzea knihu zakoupit (lze objednat i na e-shopu muzea).

Katalog Litomyšl na starých pohlednicích Katalog Litomyšl na starých pohlednicích Katalog Litomyšl na starých pohlednicích

Představení publikace na vernisáži výstavy Posílám vám pozdrav, vlevo spoluautor Petr Jandík

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook