"Litomyšl – město kultury a vzdělanosti"
17. 7. 2014
Expozice prezentuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle od jejich počátků až do současnosti.
Hned v úvodu, v suterénním ochranném objektu, jsou prezentovány pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v minulém roce. Vedle navazuje expozice zámeckého návrší, kde je prostřednictvím 3D modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný a širší veřejnosti dosud téměř neznámý stavební vývoj této lokality – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámecký areál, původní piaristické budovy až po současný stav.
Další části expozice obsahují řadu unikátních předmětů – mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč, iluminovaný graduál literátského sboru ze 16. století, obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století, podmalby na skle, "Litomyšlské nebe" s originálními osobními předměty A. Jiráska, B. Němcové, M. D. Rettigové a dalších osobností nebo staré tisky litomyšlské tiskárny a ruční tisky a štočky Josefa Portmana.
Jedinečné jsou předměty technického charakteru jako nejstarší fotoaparát v České republice, funkční replika Křižíkovy obloukové lampy či motocykl ESO 500. Vedle stovek dalších historických artefaktů, zbraní, malovaných střeleckých terčů, středověkých architektonických článků či kuriozit zde naleznete nejrůznější historické mapy, vyobrazení města i půvabné karikatury Quidona Šimka.
Pro (nejen) mladší návštěvníky je připraven pestrý interaktivní program – můžete si vyzkoušet, jak staří kartografové měřili vzdálenosti, hravou formou si ověřit své znalosti historie, obléknout se do replik měšťanského a lidového oblečení z 19. století či si zahrát hru Za starého mocnářství. Nepřehlédnutelná je dětská expozice s „replikou“ litomyšlského náměstí v "dětské" velikosti. Na závěr prohlídky si můžete odpočinout při sledování některého z historických filmů o Litomyšli.
Expozice je koncipována pro širokou veřejnost, od kulturních turistů po rodiny s dětmi. V nové expozici se rozhodně nudit nebudete.
Více zde.
Autorem scénářů expozice je kolektiv odborných pracovníků muzea – Martin Boštík, Petr Chaloupka, René Klimeš, Hana Klimešová, Renata Kmošková, Eva Kolářová, Eva Metyšová, Miluše Vopařilová.
Autorem architektonického řešení expozice je architekt Petr Všetečka, Transatarchitekti, Brno.
Autorem grafického řešení expozice je Zdeněk Macháček, Studio 6.15, Zlín.
Generálním dodavatelem expozičního mobiliáře je firma Revyko, spol. s r. o., Praha.
Expozice byla financována Pardubickým krajem za přispění Města Litomyšle, Státního fondu kultury ČR a společností H.R.G a STORY DESIGN.