Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Lidé odvedle
Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem

10. 1. 2023 - 19. 3. 2023

Interaktivní výstava Lidé odvedle návštěvníkům unikátním způsobem přibližuje každodenní život hendikepovaných. Je otevřena široké veřejnosti se zaměřením na žáky základních a středních škol. Právě proto je zde život lidí s postižením prezentován interaktivní formou: návštěvníci o něm nejsou pouze „informováni“, ale mají možnost si jeho úskalí vyzkoušet na vlastní kůži. Toto neobvyklé pojetí oceňují jak samotní žáci, tak i jejich učitelé, jimž jsou k dispozici také pracovní listy a metodické pokyny, které mohou využít při práci ve svých hodinách.

Výstava jako výlet plný překážek

Podtitul „Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“ zcela přesně vystihuje formu, kterou je výstava prezentována. Návštěvníci jsou zábavnou formou pozváni na skutečný výlet: od přípravy na cestu, přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku, až po zážitky z cest. V expozici proto nechybí například model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.

Výstava je rozdělena do několika etap, věnovaných jak různým úkonům, tak jednotlivým zdravotním znevýhodněním. Návštěvníci si zde osobně vyzkouší, jak se musí hendikepovaní lidé, dospělí i děti, vypořádat s různými životními situacemi, které jsou pro zdravého člověka bezproblémové, ale pro zdravotně znevýhodněné mohou představovat překážku. Na „výletě“, který jim výstava zprostředkuje, se rovněž seznámí se zásadami správné komunikace s hendikepovanými osobami a dozví se, jak jim citlivě, a přitom účinně, nabídnout pomoc.

„Jedna věc je o hendikepech mluvit, ale úplně něco jiného je vyzkoušet si, jaké to je, pohybovat se s nějakým zdravotním znevýhodněním,“ dodává manažerka projektu Vladimíra Tvrdková. „Pro návštěvníky to je zážitek, který si mohou zapamatovat po celý svůj život a díky tomu třeba lépe pomoci zdravotně postiženému člověku v mnoha běžných životních situacích.“

Na ztvárnění výstavy se podíleli přední specialisté na pomoc hendikepovaným lidem. Celou expozici bezplatně zapůjčuje a instaluje Nadace Sirius, která se už více než dvanáct let systematicky věnuje problematice ohrožených a znevýhodněných dětí.

 

Ve středu 11. ledna 2023 ve 13 hodin proběhne prezentace výstavy pro pedagogické i nepedagogické pracovníky.

Úvodní slovo přednesou René Klimeš, ředitel Regionálního muzea v Litomyšli, Radomil Kašpar, místostarosta města Litomyšle, Dana Lipová, ředitelka Nadace Sirius, a Vladimíra Tvrdková, manažerka projektu.

Prezentace výstavy se zúčastní žáci 3., 4. a 5. ročníku ZŠ Školamyšl. Jejich bezprostřední reakce a prožívání budou pro vaši pedagogickou činnost zajisté přínosem.

Prosíme o potvrzení účasti na email: kmoskova@rml.cz nebo info@rml.cz.

 

Návštěvy školních skupin je nutné předem objednat na telefonním čísle 461 615 287 resp. 461 611 162 nebo e-mailu kmoskova@rml.cz nebo pokladna@rml.cz. VSTUP ZDARMA!


 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook