Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Krása nostalgie

5. 12. 2023 - 3. 3. 2024

Historické kočárky, hračky a dobová móda ze sbírek Renáty Glänznerové

Výstava přenese návštěvníky do světa kočárků, dětí, nadýchaných peřinek a povijanů. Doby dávno minulé na vás dýchnou i prostřednictvím dobových oděvů a doplňků, fotografií a hraček z bohatých sbírek Renáty Glänznerové. Na prvním pohled by se mohlo zdát, že je naše výstava určena především malým a velkým návštěvnicím, nudit se však nebudou ani pánové, které určitě zaujmou kočárky inspirované automobily nebo část věnovaná jejich údržbě a renovaci.

O historii dětských a loutkových kočárků či vozítek pro děti se více dozvíte z textů Nadi Černé z Regionálního muzea Mělník. Část výstavy bude věnovaná i známým českým kočárkům Liberta a jejich historii.

Srdečně vás zveme také na vernisáž výstavy, která proběhne na první adventní neděli 3. prosince 2023 ve 14 hodin v hlavní budově muzea. Vernisáž doplní ukázky výroby a prodej vánočních korálkových ozdob Růženy Navrátilové.

K výstavě je připraven doprovodný program Když přiletí čáp, focení v retro-koutku s využitím různých rekvizit a bohatý adventní program.

Přijďte zavzpomínat na staré časy.

Lektorovaný program pro školy a školky

Když přiletí čáp

Program je určen žákům všech stupňů základních a středních škol. Společně se sběratelkou a lektorkou Renátou Glänznerovou se seznámíte se zajímavou historií vývoje kočárků a péče o miminka. Možná budete překvapeni, že se malé děti v dřívějších dobách nejen nosívaly v úvazech na těle matky, ale vozívaly se i na trakárcích a různých vozíčkách. Kočárky byly zpočátku pouze výsadou bohatých společenských vrstev a stejně jako dnes podléhaly módním trendům co do barvy a tvaru. Dozvíte se, odkdy měly brzdy, stahovací okénka inspirovaná rozvojem automobilismu nebo jaké typy pérování byly použity k jejich výrobě. Zajímavé jsou také odborné názory tehdejších lékařů na péči o malé děti, jejich pobyt na čerstvém vzduchu i na materiály používané pro výrobu kočárků.

Žáci si mohou zkusit složit a rozložit kočárek, obléknout miminko do retro oblečků, zavinout dítě do zavinovačky nebo ho změřit či zvážit. Součástí programu je také návštěva foto-koutku s možnosti focení v retro oblečení.

Cílová skupina: Mateřské školy (hravá forma), I. a II. stupeň ZŠ, studenti středních škol, víceletých gymnázií.

Délka programu: 70 minut.

Termín lektorovaných programů: Vždy ve čtvrtek po celou dobu trvaní výstavy nebo dle domluvy.

Jak se přihlásit: Na program je potřebná předchozí registrace u Renáty Glänznerové natel. 604 672 854,e-mailurenata.glanznerova@email.cz. nebo na pokladně muzea tel. 461 615 287.

Cena: 40 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma, v ceně programu je zahrnut lektor, návštěva výstavy a spotřebovaný materiál.

Program je provázán s RVP.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook