Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Dioramata, stroječky, hračky…

4. 5. 2018 - 16. 9. 2018

Zveme Vás na poutavou výstavu do detailu propracovaných dioramat, dobových stroječků a hraček tematicky zaměřených na naše národní „osmičky“ – události let 1918, 1938 a 1948. Výstava se uskuteční ve spolupráci s Michalem Widenským (Muzeum technických hraček).

Autor výstavy se pokusí pomocí historických předmětů a dioramat přiblížit dnešním lidem období první poloviny 20. století. Jeho cílem je připomenout významné osobnosti a hnutí podílející se na budování Československa hned po jeho vzniku (prezident T. G. Masaryk, sokolské a skautské hnutí).

Výstava představí i nápadité a kvalitní mechanické hračky našich předků. K nejzajímavějším exponátům bude patřit například unikátní historická hračka vyrobená podle limuzíny Škoda Hispano-Suiza, kterou T. G. Masaryk obdržel 10. května 1926. Dále historické diorama „T. G. Masaryk v Lánech – květen 1926“ či „Železnice skalního města HUSCH-Märklin 1936“. Jedná se o jedinečné elektrifikované dobové kolejiště složené výhradně z plechových hraček litvínovské firmy HUSCH (nejvýznamnější československá firma vyrábějící hračky v letech 1925–1938) a německé firmy Märklin.

Zajímavostí bude i diorama „Litomyšl město budoucnosti 1910“. Je věnováno nejenom vizionářům z Litomyšle se skálopevnou vírou v neomezené možnosti vědy a techniky, ale i našemu nejznámějšímu průkopníkovi letectví, aviatikovi Janu Kašparovi.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 3. května v 17 hodin.

 

Doprovodný program pro školy a školní družiny

Komentovaná prohlídka výstavy s ukázkami

pátek 4. května pro objednané školní skupiny

Formou komentované prohlídky s autorem výstavy Michalem Widenským (Muzeum technických hraček) se děti podrobněji seznámí s tématem výstavy, unikátními exponáty i dobovými událostmi. Připraveny budou ukázky mechanických hraček v pohybu či jízdy dobových modelů vlaků z éry první republiky. Na přání bude možné i promítnout historickou technikou staré filmy pro děti od Walta Disneye či „Příjezd prezidenta TGM“.

Cílová skupina: Žáci základních a středních škol, školní družiny.

Délka programu: Dle časových možností účastníků, 30–45 minut.

Termín: Pátek 4. května, čas dle domluvy. Prohlídky si prosím rezervujte týden předem – kontakt: Renata Kmošková, kmoskova@rml.cz, 461 615 287.

Vstupné: žáci a studenti na permanentky vstup zdarma, žáci a studenti bez předplacené permanentky dle běžného ceníku, učitelé zdarma.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook