Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Čtení pod lavici

29. 5. 2022 - 18. 9. 2022

Časopisy pro děti a mládež od počátků po rozpad Československa

„Už vyšlo Ábíčko?“ Tuhle větu slyšeli prodavači v trafikách pravidelně. Podobně jako dotazy na Čtyřlístek nebo Kometu, zboží, které vycházelo v obřích nákladech, ale přesto často končilo schované „pod pultem“ pro dobré známé. Nebo se prodávalo společně s nějakým neatraktivním titulem, jenž jinak nešel na odbyt.

Přijďte si na výstavu zavzpomínat na své dětství a ukázat potomkům, co jste v jejich věku četli. Na výstavě jsou k vidění nejen časopisy dnešních rodičů, ale i prarodičů a praprarodičů. Seznámíte se s těžkými začátky vydavatelů „za Rakouska“, rozmachem ukončeným nacisty, vnucenou komunistickou reorganizací i velkými nenaplněnými porevolučními plány… Čeká na vás přes 150 titulů – Malý čtenář, Junák, Mladý hlasatel, Punťa, Srdíčko, Rodokaps, Vpřed, Mateřídouška, Ohníček, Sluníčko, Sedmička, Pionýr, ABC, VTM, Pionýrská stezka, Čtyřlístek, Kometa, Pif, Mickey Mouse, Šmoulové, Asterix

Výstava je doplněna bohatým interaktivním programem, který je inspirován hrami ze starých časopisů. Můžete se také začíst do mnoha ukázek komiksů, českých, francouzských nebo třeba kubánských.

Komentované prohlídky výstavy pro veřejnost: První se bude konat v rámci muzejní noci 28. 5. od 18 hodin. Další 15. 6. od 16:30 a 6. 9. od 16:30.

Školy, školky a školní družiny si musí termín komentovaných prohlídek rezervovat předem na emailu kmoskova@rml.cz nebo tel. 461 615 287.

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook