Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Alois Jirásek, Litomyšl a Filosofská historie

22. 8. 2021 - 2. 1. 2022

Výstava k 170. výročí narození Aloise Jiráska (1851–1930) připomene život a literární tvorbu jednoho z našich nejvýznamnějších a nejvlivnějších spisovatelů v době jeho pedagogického působení na gymnáziu a městské reálce v Litomyšli (1874–1888).

Litomyšl byla Jiráskovým prvním učitelským místem, a přestože si v maloměstském prostředí zprvu stýskal, brzy k městu přilnul a plně v něm rozvinul svůj talent. Mezi Jiráskem a Litomyšlí následně vzniklo velmi silné pouto, trvající až do konce spisovatelova života.

Chystaná výstava se zaměřuje zvláště na novelu Filosofská historie, která se v roce 1937 dočkala filmového zpracování režisérem a scénáristou Otakarem Vávrou, přičemž její natáčení probíhalo přímo v Litomyšli.

Vernisáž výstavy, nad níž převzali záštitu starosta Litomyšle Daniel Brýdl a předseda spolku Svatobor profesor Václav Liška, se uskuteční v sobotu 21. srpna ve 14 hodin. Úvodní slovo pronese předseda Společnosti Aloise Jiráska profesor Miloš Zelenka. Slavnostního zahájení výstavy se zúčastní také potomci Aloise Jiráska.

Alois Jirásek v roce 1878, kdy publikoval Filosofskou historii.

Doprovodný program pro veřejnost – Jiráskova Litomyšl

Výstavu doplňuje interaktivní doprovodný program, vhodný pro malé i velké návštěvníky, který Vám přiblíží život a tvorbu slavného spisovatele.

Chystáte se na procházku? Na jednu tu pro Vás máme zcela „čerstvý“ tip. Vydejte se na Procházku s Mistrem Jiráskem. Zavede Vás na místa, která slavný spisovatel za svého pobytu v Litomyšli navštívil, kde bydlel, která ovlivnila jeho osobní život, inspirovala ho k napsání knih či divadelních her. Kam chodil do práce nebo například za zábavou. Mapa je součástí doprovodného programu k výstavě Alois Jirásek, Litomyšl a Filosofská historiea je doplněna časovou osou se zajímavými momenty ze spisovatelova života. Vyzvednout si ji můžete zdarma na pokladně Regionálního muzea v Litomyšli.

Doprovodný program pro školy – procházka výstavou

Komentované prohlídky obohacené o interaktivní prvky povede autor výstavy a muzejní pedagožka. Budou přizpůsobeny věku žáků a jsou v souladu s ŠVP a RVP. K výstavě je připravený pracovní list.

Cílová skupina: Žáci základních, středních škol, víceletých gymnázií, speciálních škol, školní družiny.

Délka programu: 45–60 minut a dle časových možností účastníků.

Termín: Na prohlídku je potřeba se přihlásit alespoň 14 dní předem.

Kontaktní osoba pro žáky SŠ a víceletá gymnázia: PhDr. Martin Boštík, bostík@rml.cz, 461 614 626.

Kontaktní osoba pro žáky I. a II. stupně ZŠ, nižších ročníků víceletých gymnázií a žáky speciálních škol: Renata Kmošková, kmoskova@rml.cz, 461 615 287.

Cena: Žáci a studenti s předplacenou permanentkou mají vstup zdarma, bez předplacené permanentky je cena dle platného ceníku na pokladně muzea.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook