Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Trnávka neznámá

6. 4. 2019 - 31. 5. 2019

Od 6. dubna probíhá výstava Trnávka neznámá v prostorách galerie Obecní knihovny v Městečku Trnávce. Výstava vzniká díky spolupráci Regionálního muzea v Litomyšli s Obcí Městečko Trnávka a Obecní knihovnou v Městečku Trnávka.

Je ji možné zhlédnout v půjčovní době knihovny: pondělí a středa 9–17 hodin a v pátek 9–15 hodin. Na vernisáži proběhla beseda s archeology Regionálního muzea v Litomyšli o výsledcích výzkumu v blízkosti kostela sv. Jakuba – „u fary“ a o dalších nálezech v okolí Městečka Trnávky.

Archeologické nálezy se tak formou výstavy vracejí do míst, odkud byly vyzvednuty. Poprvé bude po konzervaci veřejnosti prezentována kovová čutora nalezená v troskách středověkého objektu. Celý soubor nálezů z lokality u fary je unikátní svou skvělou zachovalostí, návštěvníci uvidí téměř kompletní keramické nádoby z doby bronzové a středověku. Většinou se zachovávají pouze zlomky nádob. Lidé si také budou moci prohlédnout nově nalezené depoty (hromadné nálezy) z doby bronzové.

Motiv čutory se dostal i na záložky, které bude možné si zakoupit v Obecní knihovně nebo v RML.

Na závěr výstavy bude v místě lokality odhalen informační panel.

Informace na www.ok-mtrnavka.cz.

Čutora před konzervací Rentgenový snímek čutory (foto M. Hložek) Vybírání pravěkého objektu z doby bronzové „u fary“ v Městečku Trnávka Záložka do knihy s motivem čutory

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook