Šárka Hrouzková a její žáci
31. 1. 2015 - 22. 3. 2015
Výstava dolnoújezdské výtvarnice a umělců, které vychovala. Mezi její žáky, kteří budou vystavovat v muzeu, patří např. Roman Švejda a Lukáš Gavlovský, autoři voskového srdce pro Václava Havla nebo Petra Lebdušková, autorka kostýmů pro balet Národního divadla.
Šárka Hrouzková, ač se narodila v Ostravě, od roku 1990 žije a tvoří v Dolním Újezdě u Litomyšle. Vedle své vlastní umělecké tvorby vede Výtvarné studio, soukromou ZUŠ, kde vychovala celou řadu výtvarníků (architektů, restaurátorů, malířů, oděvních výtvarníků atd.). K jejímu významnému životnímu jubileu pořádají Městská galerie Litomyšl a Regionální muzeum v Litomyšli výstavu Šárka Hrouzková a její žáci, která představí obě polohy její výtvarné činnosti. Vlastní tvorba Šárky Hrouzkové bude prezentována v domě U Rytířů, vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 29. 1. v 17.00, o den později, v pátek 30. 1. v 17.00 bude v Regionálním muzeu v Litomyšli otevřená druhá část výstavy, jíž se účastní na 60 jejích studentů, kteří se i nadále věnují výtvarné tvorbě a mnozí z nich se významně etablovali v českém výtvarném světě. Úvodní slovo přednese a o hudební doprovod se postará kurátor výstavy Mgr. Štěpán Málek, akademický sochař, během páteční vernisáže vystoupí také hudební skupina Dědovy blechy. Návštěvníci budou moci výstavu navštívit do 22. března.
Šárka Hrouzková ve své tvorbě abstrahuje niterné pocity a postřehy z okolního i vnitřního světa. Mezi její hlavní inspirační zdroje patří krajina, v níž žije, kam patří nejen oblast východních Čech, ale i její rodné Ostravsko. Obrací se také k velkým osobnostem výtvarného světa, v posledních letech především ke geometrickým prvkům barokní architektury, tento zájem vyvrcholil v cyklu věnovaném J. B. Santinimu. Ve svých výtvarných úvahách se navrací k dědictví dávných civilizací, se kterými se setkala při svých cestách po Asii a Mexiku. Kontakt s mayskou kulturou, písmem a ornamentikou prohloubil její zájem o strukturní zpracování povrchu obrazu, ve kterém pomocí geometrických a abstraktních útvarů zaznamenává tajemství labyrintu světa. Zájem o strukturní povrch předmětů pozměněný působením času ji přivedl k inspiraci věcmi, jež nás běžně bez povšimnutí obklopují, do svých obrazů vkládá nalezené železné prvky, které sami o sobě mají povrch poznamenaný minulostí. Tvorba Šárky Hrouzkové se vyznačuje značnou citlivostí, s ní a s velkou empatií přistupuje také ke svým žákům, jimž se snaží ukázat a otevřít cestu do výtvarného světa.
Mezi její žáky, kteří budou vystavovat v muzeu, patří např. Roman Švejda a Lukáš Gavlovský, autoři voskového srdce pro Václava Havla, Petra Lebdušková, autorka kostýmů pro balet Národního divadla a další.
Doprovodný program k výstavě v samostatné aktualitě (zde).