Muzeum dokončilo dva DIGITALIZAČNÍ PROJEKTY
7. 1. 2013
Litomyšlské muzeum realizovalo v roce 2012 dva důležité digitalizační projekty; oba za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Litomyšlské muzeum realizovalo v roce 2012 dva důležité digitalizační projekty; oba za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Prvním projektem byla digitalizace litomyšlského graduálu, který si zdejší měšťané pořídili značným nákladem u pražských mistrů v roce 1563. Jedná se o nádherně iluminovaný, rozměrný zpěvník s českými utrakvistickými písněmi. Graduál je bezpochyby nejvzácnějším sbírkovým předmětem Regionálního muzea v Litomyšli. Celková cena digitalizace činila 156 153 Kč, dotace MK ČR byla ve výši 109 000 Kč. Obrazová kopie celého graduálu ve vysoké kvalitě je volně k dispozici v digitální knihovně Manuscriptorium na www.manuscriptorium.com (do vyhledávače na tomto webu zadejte Litomyšlský graduál). Bližší informace o graduálu a jeho pozoruhodné historii byly uveřejněny v tiskové zprávě muzea v září 2012.
Druhým projektem se stala digitalizace sbírky tiskařských štočků Augustovy tiskárny. Tiskárna v Litomyšli byla založena v r. 1503 Bohušem II. Kostkou z Postupic a jde o nejstarší tiskárnu na území východních Čech. Ač se nacházela na různých místech ve městě, její tradice trvala až do 2. poloviny 20. století a krátce obnovila svou činnost ještě v 90. letech 20. století. Dnes lze považovat za jejího pokračovatele úspěšnou firmu HRG.
Nejen stáří však tiskárně dává punc výjimečnosti. Na stránkách učebnic se s ní setkáme v souvislosti s tisky českých bratří, proslulého cestopisu Martina Kabátníka, spisy M. D. Rettigové, Boženy Němcové nebo časopisu Obrazy života, který redigoval Jan Neruda.
Mezi významnými majiteli se postupně objevuje řada jednotlivců i tiskařských rodů; od roku 1852 je to rodina Augustů, kteří ji vlastnili až do r. 1939. Po uzavření tiskárny v éře socialismu bylo zničeno písmo a výrobní stroje i část tiskařských štočků. Naštěstí kolekci nejcennějších historických štočků odkázal Vladimír Augusta v r. 1945 litomyšlskému muzeu. Sbírka obsahuje 999 kusů štočků s nejrůznějšími obrazovými výjevy, které se objevily (často opakovně) ve stovkách knih z produkce zdejší tiskárny. Přibližně jedna třetina štočků je z 18. století, ostatní pocházejí z 19. století. Krom dochovaných tisků jsou štočky jediným hmatatelným dokladem nejstarší východočeské tiskárny.
Ze štočků byly v r. 2012 vyhotoveny novotisky a spolu s textovými daty zveřejněny v internetové databázi Sbírky RML online na www.sbirky.rml.cz (lze vyhledat zadáním hesla tiskárna Augusta do vyhledávacího formuláře na tomto webu). Celková cena novotisků a jejich digitalizace činila 190 535 Kč, dotace MK ČR byla ve výši 130 000 Kč.