Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Kalendář výstav na rok 2018


HLAVNÍ BUDOVA MUZEA


Motocyklové závody v Litomyšli 1947–1977

do 7. ledna

Výstava představí dějiny motocyklových závodů, které probíhaly v Litomyšli a přilehlém okolí. Seznámíte se s jednotlivými okruhy, které se měnily stejně jako samotný název závodů. V 50. letech dosáhla Cena města Litomyšle takového věhlasu, že se jí účastnili i zahraniční jezdci.


Pivovarnictví v Pardubickém kraji

do 7. ledna

Putovní výstava chrudimského muzea se věnuje především pivovarům v kraji za posledních sto let (1913–2013), kdy zde bylo nebo je v činnosti 41 pivovarů.


Od adventu po Tři krále

do 21. ledna

Víte, co se dělo v minulosti na svatou Kateřinu? Že kromě Mikuláše s čertem a andělem obcházely vesnice i průvody Lucek a Barborek? Máte rádi vánoční betlémy a těšíte se na dárky pod stromečkem? Přijďte sváteční čas strávit do muzea na výstavu připomínající tradiční zvyky adventního a povánočního období. Výstava bude doplněna o oblíbené adventní dílny.


Litomyšlská ornitologie

24. leden - 22. duben

Výstava věnovaná ptactvu typickému pro oblast Litomyšlska a místním ornitologům.


Od masopustu do Velikonoc

4. únor - 8. duben

Výstava soukromé sbírky velikonočních kraslic rodiny Večeřových z Litomyšle, doplněná o kraslice ze sbírek muzea a připomenutí lidových zvyků v tomto období.


UVU Unie výtvarných umělců pardubického regionu

20. duben - 20. květen

Výstava skupiny výtvarníků, která sdružuje umělce rozmanitého zaměření - malíře, sochaře, keramiky, grafiky, ale také scénografa, šperkařku i textilní výtvarnici. Každoročně společně vystavují v různých městech Pardubicka.


Přijďte si zaplavat!

23. duben - 30. září

Zábavná výstava o dějinách litomyšlské plovárny u příležitosti jejího 70. výročí zbudování na současném místě spojené s velkou hernou.


Výstava železničních modelů a kolejišť

28. duben - 29. duben

Výstavu spolupořádá Společnost přátel železničního modelářství a železnice. Všechna vystavená kolejiště uvidíte v provozu! Výstava u příležitosti Zahájení VII. litomyšlské lázeňské sezony.


Dioramata, stroječky, hračky…

4. květen - 16. září

Poutavá výstava do detailu propracovaných dioramat, dobových stroječků a hraček tematicky zaměřená na naše národní „osmičky“ – události let 1918, 1938 a 1948. Výstava se uskuteční ve spolupráci s Michalem Widenským (Muzeum technických hraček).


90 let ve svém
Otevření muzea v současné budově v roce 1928

2. červen - 4. listopad

Připomenutí zlomového okamžiku v životě litomyšlských muzejníků. Vystavena bude pamětní deska i fotografie tehdejších expozic.


Za oknem mrazilo srpnové slunce…
Rok 1968 v Litomyšli a dobový životní styl

2. červen - 30. září

Výstava představí obrodný proces roku 1968 a jeho násilné ukončení invazí vojsk Varšavské smlouvy. Druhá část výstavy bude věnována životnímu stylu 60. let. Představíme vám dobový obývací pokoj, hudbu, odívání aj. V křeslech si budete moci posedět, obléknou oděvy, pustit gramofon…


Zámek 1568 – 450 let od položení základního kamene zámku v Litomyšli

29. září - 4. listopad

Reprezentativní výstava k 450. výročí litomyšlského zámku, který je dnes památkou UNESCO.


Vznik Československa očima Quidona Šimka

13. říjen 2018 - 24. únor 2019

Výstava o událostech z října 1918 zachycených litomyšlským kronikářem a malířem Quidonem Šimkem doplněná o různé dobové předměty včetně zbraní aj.


Marie Kvěchová-Fišerová známá i neznámá

24. listopad 2018 - 27. leden 2019

Průřez celoživotní tvorbou malířky a módní návrhářky, která se do povědomí široké veřejnosti dostala především jako ilustrátorka knih pro děti. Věnovala se také figurální a portrétní tvorbě, namalovala řadu krajinomaleb, akvarelové studie rostlin a skic ze svých cest inspirovaných lidovým uměním.PORTMONEUM – MUSEUM JOSEFA VÁCHALA


Mystika v horách a dřevě ukrytá

24. březen - 28. říjen

Výstava dřevěných plastik Jiřího Janočky a fotografií Orlických hor Rostislava Bartoně.PUTOVNÍ VÝSTAVY LITOMYŠLSKÉHO MUZEA


Retrogaming

Putovní interaktivní výstava o historii výpočetní techniky a o počátcích počítačových her. Součástí výstavy je velká herna s historickými počítači a s emulátory běžícími na moderních strojích. V roce 2018 bude instalována v těchto čtyřech muzeích:
30. leden - 25. březen 2018 - Městské muzeum a galerie Břeclav
3. duben - 8. červenec 2018 - Vlastivědné muzeum Jesenicka
31. červenec - 30. září 2018 - Oblastní muzeum v Lounech
6. říjen 2018 - 20. leden 2019 - Muzeum a Pojizerská galerie Semily


Zmatené peníze

Putovní interaktivní numizmaticko-výtvarná výstava o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace apod.) a o tématech na platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých zajímavostech. V roce 2018 bude instalována v těchto dvou muzeích:
17. duben - 10. červen 2018 - Městské muzeum v Jaroměři
28. červen - 30. září 2018 - Městské muzeum Nové Město nad Metují
18. říjen - 30. prosinec 2018 - Regionální muzeum v Kolíně


 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook