Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Kalendář výstav na rok 2017


HLAVNÍ BUDOVA MUZEA


Patchwork voní barvami

do 22. ledna

Výstava "švadlenek" Spolku patchworku Litomyšl se stálým doprovodným programem a s šicími dílnami pro školy a veřejnost.


Stanislav Bubeníček
litomyšlský fotograf, spisovatel a humorista

do 22. ledna

Výstava představí život a dílo litomyšlského advokáta JUDr. Stanislava Bubeníčka (1904–1979), který musel v roce 1950 zanechat právnické činnosti a mj. byl hudebníkem v cirkusové kapele.


Imaginárium v Litomyšli
živá výstava divadelních, loutkových a výtvarných ostrostřelců

5. únor – 3. září

Výstava "IMAGINÁRIUM" oživuje výtvarné objekty, loutky, obrázky a divadelní dekorace. Dovednost tvůrců však míří jako oko ostrostřelců na hravost a představivost návštěvníků výstavy. Do této výstavy smíte vstoupit jako do výtvarné herny, oživlé divadelní dekorace nebo laboratoře geniálního vynálezce, který vás nechá objevit krásy a taje světa vašima vlastníma očima.
Vystavující loutkoví, divadelní a výtvarní ostrostřelci: Martin a Renata Lhotákovi, Pavel Macek, Stanislava Stuchlá, Jana Paulová, Andrea a Josef Sodomkovi, Irena Vodáková, Tereza Komárková, Matěj Forman, Tereza Vostradovská, Veronika Podzimková, Barka Tuhá, Kamila Spěváčková...
Po výstavách v Paříži, Trutnově, Plzni, dánském Silkeborgu a na zámku v Kostelci nad Orlicí, putuje IMAGINÁRIUM a její tvůrci do muzea v Litomyšli.
Všichni malí i velcí dobrodruzi, hračičkové, objevitelé světa i divadelní nadšenci a snílci jsou zváni.
Instalaci provedou samotní tvůrci ve spolupráci s trpělivými zaměstnanci muzea. Světla namíří správným směrem, rozsvítí nebo i zhasne Igor Schmidt. Koordinátorem výstavy - pouze v případě chaosu - by se stal Matěj Forman.


Motocyklové závody v Litomyšli 1947–1977

16. září 2017 – 7. leden 2018

Výstava představí dějiny motocyklových závodů, které probíhaly v Litomyšli a přilehlém okolí. Seznámíte se s jednotlivými okruhy, které se měnily stejně jako samotný název závodů. V 50. letech dosáhla Cena města Litomyšle takového věhlasu, že se jí účastnili i zahraniční jezdci.


Pivovarnictví v Pardubickém kraji

16. září 2017 – 7. leden 2018

Putovní výstava chrudimského muzea se věnuje především pivovarům v kraji za posledních sto let (1913–2013), kdy zde bylo nebo je v činnosti 41 pivovarů.


Architektka Zdeňka Vydrová

29. září – 12. listopad

Zdeňka Vydrová působí od roku 1991 jako městská architektka Litomyšle a patří tak ke klíčovým osobnostem, které stojí za úspěchem města, coby jednoho z center současné české architektury. Její činnost byla v minulém roce oceněna Cenou Ministerstva kultury a vítězstvím v soutěži Architekt obci.
Výstava, která se uskuteční v rámci ArchiMyšle 2017, představí Zdeňku Vydrovou jako špičkovou urbanistku, ale též jako autorku řady pozoruhodných novostaveb a rekonstrukcí.


Od adventu po Tři krále

26. listopad 2017 – leden 2018

Víte, co se dělo v minulosti na svatou Kateřinu? Že kromě Mikuláše s čertem a andělem obcházely vesnice i průvody Lucek a Barborek? Máte rádi vánoční betlémy a těšíte se na dárky pod stromečkem? Přijďte sváteční čas strávit do muzea na výstavu připomínající tradiční zvyky adventního a povánočního období. Výstava bude doplněna o oblíbené adventní dílny.


Příroda Litomyšlska

Malé výstavy o různých přírodních prostředích v regionu s využitím nedávné rozsáhlé akvizice přírodovědných sbírek.

Ruderál – 10. leden až 9. duben
Louky a sady – 11. duben až 9. červenec
Mokřady – 11. červenec až 8. říjen
Skály, lomy - 10. říjen 2017 až 8. leden 2018PORTMONEUM – MUSEUM JOSEFA VÁCHALA


Historické fotografie Portmonea

25. březen - 21. květen a 12. září - 31. říjen

Výstava snímků pořízených v minulosti v interiéru i exteriéru Portmonea od dob Josefa Portmana a Josefa Váchala až do otevření muzea roku 1993.


Z Váchalova rodinného alba

3. červen – 3. září

Výstava Váchalových soukromých fotografií aneb obrazová galerie jeho nejbližších, dvounohých i čtyřnohých. Matka, otec, manželka Máša, přítelkyně Anna Macková, pes Voříšek a Tarzan nebo kočka Doxa stanuli často před objektivem Josefa Váchala. Kurátorkou výstavy je PhDr. Hana Klínková z Masarykova ústavu a archivu Akademie věd ČR, v.v.i. Výstava je pořádána ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.PUTOVNÍ VÝSTAVY LITOMYŠLSKÉHO MUZEA


Retrogaming

Putovní interaktivní výstava o historii výpočetní techniky a o počátcích počítačových her. Součástí výstavy je velká herna s historickými počítači a s emulátory běžícími na moderních strojích. V roce 2017 bude instalována v těchto čtyřech muzeích:
do 8. ledna – Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně
20. leden – 4. duben – Městské muzeum a galerie ve Svitavách
12. duben – 2. červenec – Muzeum Sokolov
1. září – 31. říjen – Opavská kulturní organizace


Zmatené peníze

Putovní interaktivní numizmaticko-výtvarná výstava o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace apod.) a o tématech na platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých zajímavostech. V roce 2017 bude instalována v těchto třech muzeích:
9. únor – 2. duben – Muzeum Českého ráje v Turnově
květen – srpen – Muzeum Litovel
září – prosinec – Prachatické muzeum


 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook