Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Kalendář výstav na rok 2016

Zmatené peníze

do 24. ledna 2016

Interaktivní numizmaticko-výtvarná výstava o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace apod.) a o tématech na platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých zajímavostech.


Litomyšl na ledě

do 28. února 2016

Výstava k 80. výročí založení hokejového oddílu v Litomyšli dokumentuje tento sport od jeho počátků až po současnost. Litomyšlští hokejisté a příznivci hokeje zapůjčili na výstavu řadu dokumentů i předmětů.


Astronomické tradice v Pardubickém kraji

7. únor – 8. květen 2016

Výstava představí tradici astronomického bádání v Pardubickém kraji od novověku do současnosti. Započne nejstaršími výzkumy nebeských jevů, které v našem kraji prováděli již v 17. a 18. století litomyšlští piaristé, bude pokračovat přes jednotlivé osobnosti této vědy až do současnosti, v níž se zaměří také na neprofesionální astronomické iniciativy. Představí také desítky unikátních předmětů z oboru astronomie. Výstava bude realizována ve spolupráci s Národním technickým muzeem a je koncipována jako putovní.


Umění dráteníků kdysi a dnes

12. březen – 15. květen 2016

Výstava volné umělecké tvorby 19 dráteníků z celé České republiky, z nichž řada je členem Cechu česko-moravským uměleckých dráteníků, doplněná o historii drátenictví a exponáty z muzejních sbírek. Bude se jednat o největší výstavu současného drátenictví v ČR, která se kdy uskutečnila. V rámci vernisáže vystoupí folklorní soubor Heblata a ukázky drátování a prodej výrobků.


Litomyšlský venkov na starých pohlednicích

2. duben - 5. červen 2016

Výstava zachytí nejen měnící se podobu vesnic na Litomyšlsku v 19. a 20. století, ale představí i různé litomyšlské vydavatele pohlednic. Bude uspořádána při příležitosti vydání stejnojmenné knihy Maxe Olšana a Klause Müllera.


Unikáty z doby Karla IV. v Litomyšli

15. květen – 29. květen 2016

Doba Karla IV. je v Litomyšli spjata s událostí celostátního významu – založením nového biskupství v r. 1344. Budou představeny unikátní listiny z doby jeho existence (1344-1421) a také menší počet archeologických nálezů. Výstava se bude konat ve spolupráci se Státním okresním archivem Svitavy se sídlem v Litomyšli, a to u příležitosti 700. výročí narození Karla IV.


Tři bratři - výstava o vzniku filmu Jana a Zdeňka Svěrákových

5. červen – 18. září 2016

Ve spolupráci s jednou z největších půjčoven v Evropě Barrandovským Fundusem představíme kostýmy, fotografie a kulisy z nejnovější filmové pohádky autorské dvojice Jana a Zdeňka Svěrákových.


Jiří Sozanský, 1969 Rok zlomu

12. červen – 2. říjen 2016

Výstava představí velkoformátové obrazy – olejomalby z cyklu ZÁPALNÁ OBĚŤ, které se vztahují k Janu Palachovi, jehož mimořádný čin sebeobětování autor umělecky zpracovává řadu let.


Litomyšl: hlavní město současné české architektury

1. říjen – 20. listopad 2016

Reprezentativní výstava Davida Vávry a Petra Volfa představí Litomyšl jako jedno z klíčových center současné české architektury. Výstava, koncipovaná jako putovní, bude pořádána ve spolupráci s městem Litomyšl.


Patchwork voní barvami

6. listopad 2016 – 31. leden 2017

Výstava "švadlenek" Spolku patchworku Litomyšl se stálým doprovodným programem a s šicími dílnami pro školy a veřejnost.


Stanislav Bubeníček. Litomyšlský fotograf, spisovatel a humorista

od 5. prosince 2016

Výstava představí život a dílo litomyšlského advokáta JUDr. Stanislava Bubeníčka (1904–1979), který musel v roce 1950 zanechat právnické činnosti a mj. byl hudebníkem v cirkusové kapele.


Příroda Litomyšlska

2016

Malé výstavy o různých přírodních prostředích v regionu s využitím loňské rozsáhlé akvizice přírodovědných sbírek.
Příroda Litomyšlska – řeka (16. 1. – 3. 4.)
Příroda Litomyšlska – listnatý les (5. 4. – 3. 7.)
Příroda Litomyšlska – rybník (5. 7. – 2. 10.)
Příroda Litomyšlska – jehličnatý les (4. 10. – 8. 1.)


Retrogaming – počátky osobních počítačů u nás

2016

Putovní interaktivní výstava o historii výpočetní techniky a o počátcích počítačových her. Součástí výstavy je velká herna s historickými počítači a s emulátory běžícími na moderních strojích. V roce 2016 bude instalována v těchto čtyřech muzeích: do 20. února 2016 Jihomoravské muzeum ve Znojmě, 2. dubna – 29. května Městské muzeum v Lanškrouně, červen až září Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, 10. října – 8. ledna 2017 Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.


Zmatené peníze

2016

Putovní interaktivní numizmaticko-výtvarná výstava o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace apod.) a o tématech na platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých zajímavostech. V roce 2016 bude instalována v těchto dvou muzeích: 25. února - 15. května v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí a 29. července - 30. října v Muzeu Podhradí Buchlovice.


 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook