Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Portmoneum – Museum Josefa VáchalaJosef Portman, úředník, soukromý tiskař a sběratel umění, si interiér svého domu nechal v letech 1920–1924 vymalovat a vybavit originálním nábytkem od Josefa Váchala. Sytě barevná výmalba stěn, kde se střídají na první pohled nesourodé postavy ďáblů, skřetů a duchů s klasickými křesťanskými motivy nebo odkazy na hinduismus a jiné orientální nauky, má svoji logiku vycházející z Váchalových životních postojů a uměleckých názorů. Portmoneum – Museum Josefa Váchala je dnes unikátní evropskou památkou.

Historie

Josef Portman miloval grafickou, malířskou i literární tvorbu svého přítele Josefa Váchala. Jeho obdiv měl vyvrcholit otevřením umělcova muzea pod názvem Váchaleum. Po vydání Váchalova Krvavého románu, kde Portman vystupuje jako škudlivý hrabě Portmon žijící v Portmoneu, se však oba muži rozkmotřili a spolupráce byla ukončena.

Několik let po Portmanově smrti, roku 1975, zasáhl dům blesk a malby byly při požáru téměř zničeny. Díky iniciativě pracovníků památkové péče a místních umělců byl objekt prohlášen kulturní památkou a dostal se do správy Národní galerie. Na lepší časy však Portmoneu svitlo až roku 1991, kdy dům koupil Ladislav Horáček, zakladatel nakladatelství Paseka a další velký obdivovatel Josefa Váchala. Ve spolupráci s restaurátory pod vedením Jiřího Látala a architektem Mikulášem Hulcem proběhly záchranné práce. Pro veřejnost byl dům otevřen 26. června 1993. Váchalova románová vize se tak stala skutečností – dům byl nazván Portmoneum. A jak si přál Josef Portman – vzniklo v něm malířovo muzeum.

Po smrti Ladislava Horáčka zakoupil dům v roce 2016 Pardubický kraj a svěřil jej do správy Regionálního muzea v Litomyšli.

Expozice

Od března 2017 je otevřena nová stálá expozice, vyprávějící příběh nejen Váchalův, ale také Portmanův, jeho rodiny a tiskařské a sběratelské vášně. Zdůrazněna je spolupráce obou mužů, která byla ve 20. letech 20. století velmi intenzivní, ale trvala jen krátce. Nechybí část věnovaná Ladislavu Horáčkovi. Samostatně jsou zpracované dějiny domu a zahrady a samozřejmě restaurování maleb. Vrcholem prohlídky stále zůstávají pokoje vymalované Josefem Váchalem. Nová expozice se nachází nejen ve výstavních prostorách, ale provede návštěvníka i částí domu a zahradou.

Camera obscura, umělecký počin Aleše Hvízdala a Marka Volfa, nabízí netradiční pohled na zahradu Portmonea.

Na tvorbě expozice se podílel také Památník národního písemnictví, Národní muzeum, Moravská galerie v Brně a Městská galerie Litomyšl.

Informace o umístění Portmonea, otevírací době a vstupném najdete zde.

Knihy o Josefu Váchalovi a Portmoneu za mimořádně nízké ceny můžete nakoupit zde.


Aktuální výstava

Mystika v horách a dřevě ukrytá

24. březen – 28. říjen 2018

Výstavu fotografa Rostislava Bartoně a sochaře Jiřího Janočka propojuje mystika, která se v jejich dílech nezřídka objevuje. Vystavené sochařské objekty vytvářel autor přímo pro Portmoneum. Nechal se inspirovat místem, ale i Váchalovou tvorbou. Josef Portman se u příležitosti letošního připomenutí padesáti let od úmrtí konečně dočká čerta, kterého si tak přál mít do svého výklenku od Josefa Váchala. Atmosféru dokreslí nejen fotografie Šumavy, ale i Orlických hor, odkud pochází Rostislav Bartoň.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 23. března v 16 hodin.

Pramen Josefa Portmana

V rámci Lázní ducha v Litomyšli máte možnost ochutnat také gurmánské prameny. Jeden z nich se nachází u nás v Portmoneu. Letos dostanete razítko do herní karty po zakoupení ELIXÍRU LÁZNÍ DUCHA, tradičního nápoje z medu a červeného vína. Více o soutěži zde.

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook